четвер, 7 квітня 2016 р.

Конспект уроку математики 6 клас

Тема: Розв'язання рівнянь та задач за допомогою рівнянь 
Мета уроку:
Навчальна складова мети (формування математичної компетенції):
·        Вдосконалити вміння розв'язувати рівняння та задачі складанням рівнян­ня; відпрацювати навички розв'язування лінійних рівнянь з однією зміною.
·        Розвивати в учнів логічне мислення, уміння користуватися індукцією, дедукцією, розвивати увагу, культуру мовлення та математичну культуру учнів, сприяти формуванню та розвитку інтелектуальних і творчих здібностей учнів, прищеплювати інтерес до математики.
·        Продовжити формувати в учнів науковий світогляд і раціональне математичне мислення, виховання працьовитості, позитивне ставлення до навчання і відповідальність за свої досягнення, наполегливості в подоланні труднощів.
Розвивальна складова мети (розвивати навички мислення високого рівня): розуміння, використання, аналіз, синтез, оцінювання.
Виховна складова мети (формування поведінкової компетенції): формування самостійності, активності, толерантності

І. Організація класу
ІІ. Повідомлення теми і мети уроку
Сьогоднішній урок ми почнемо з вами із загадки:
На базарі їх не купиш,
На дорозі не знайдеш,
Їх не зважиш на терезах,
І ціни не підбереш.  (Знання)
Саме сьогодні на уроці нам особливо потрібні будуть ваші знання, а ще допитливість, кмітливість, спритність і просто гарний настрій.
Ми є вами побуваємо в гостях у математичної казки а ще ми познайомимося з професором математичних наук, звати його Нехай. Він дуже любить задачі і без них не може існувати. Професор готовий допомогти всім завзятим і наполегливим, всім хто любить розв’язувати задачі.
Всім він бажає удачі.
Будеш, друже, трудитись сумлінно –
У навчанні уникнеш невдач.
І розв’яжеш на «10» і «12»
Не десяток, а сотні задач.

ІІІ. Перевірка домашнього завдання

А спочатку давайте повторимо, що ж ми вивчили на попередніх уроках. А вивчили ми рівняння та їх властивості. Навчились розв’язувати рівняння.
Давайте згадаємо:
Що називається рівнянням?
1.     Що називається розв’язком, або коренем рівняння?
2.     Що означає розв’язати рівняння?
3.     Скільки розв’язків може мати рівняння?
4.     Як перенести доданки з однієї частини рівняння в іншу?

ІV. Математична казка
Як ви навчилися розв’язувати рівняння, ми перевіримо за допомогою казки. Спочатку ми об’єднаємося у три команди.
«У якомусь царстві, у якійсь країні жив-був Іван - царевич. І було у нього три сестри: Марія, Ольга та Анна. Батько і мати в них померли. Віддав Іван - царевич своїх сестер заміж за царів мідного, срібного і золотого царств. Цілий рік жив без сестер і стало йому так сумно. Вирішив він провідати своїх сестер і відправився у дорогу. По дорозі він зустрів Олену Прекрасну. Вони покохали один одного. Але злий Кощій Безсмертний украв Олену.
Іван – царевич взяв своїх вірних воїнів і поїхав рятувати кохану. Вийшли вони до річки, а там здоровенний каменюка закрив дорогу на міст. А на камені записані три рівняння:
6х – 12 = - 8х + 16;
-2х + 12 = 5х – 16;
6х +19 = - 5х – 3. 
Якщо їх правильно розв’язати, то камінь повернеться і звільнить дорогу. (три учні розв’язують рівняння, учні на місцях розв’язують рівняння своєї команди)
Довго їхали вони по дорозі, аж поки дорога не привела до хатинки Баби Яги. Та давно ворогувала із Кощієм і погодилася допомогти царевичу, при умові, що воїни розв’яжуть рівняння, записані на стінах хатинки:
-3(х-4) – 9 = 7(х-5) + 18.
-6(2х+1)=12х + 2(х+36).
-6(4х-8)+2=3(8х-7)-1.
Попрощавшись з Іваном – царевичем Баба Яга розповіла йому про силу коренів рівняння: коли потрібно якийсь замок відчинити або навпаки заперти, то потрібно вголос проговорити корені рівняння, і ті враз відчиняться.
Чорний ворон підслухав цю розмову і все передав Кощію. Той підстеріг Івана і його воїнів і кинув у глибоке підземелля, зверху поставив сундук та зачинив його на шість замків. Потрібно знову розв’язати рівняння:

Проговорив царевич корені цих рівнянь, ворота відчинилися, звільнили Олену Прекрасну і в той же день відсвяткували весілля і тільки після цього поїхали відвідувати сестер».
Чи сподобалася вам казка. Але в математиці ще зустрічаються і задачі, які можна розв’язати лише за допомогою рівняння і наше з вами завдання: навчитися складати рівняння до деяких задач.
 
V. Вивчення нового матеріалу

VІ. Закріплення нового матеріалу
         До кожного на парту завітав професор Нехай і мабуть ви уже зрозуміли, чому його так звати. Сьогодні на уроці ми попробуємо скласти  до кожної задачі рівняння, а вже вдома ви розв’яжете ці рівняння і прочитаєте §32, звернете увагу на ті задачі, що розв’язані у параграфі.
Додаток 1
1.     У хлопчика стільки ж сестер, скільки й братів, а в його сестри сестер вдвоє менше, ніж братів. Скільки в сім’ї сестер і скільки братів?
2.     Летіли голуби і сіли на дуби: як сядуть по одному на дуб, то дуба не вистачить; як сядуть по двоє, один дуб – вільний. Скільки було голубів і скільки дубів?
3.     Гуси з вирію летіли І в зеленім лузі сіли.
         Їх побачив Єлисей:
         - Добрий день вам, сто гусей
- Нас не сто! – сказав вожак,
Найповажніший гусак.
      - Скільки ж вас? – хлопчак питає.
      - Хто кмітливий – відгадає!..
Якщо нас порахувати,
Й, скільки є, ще раз додати,
А до того половину,
Ну а потім четвертину,
Та пристав би ти до нас,
То було б вже сто якраз!..
Ой, скажіте, любі друзі
Скільки ж їх було у лузі?

4.     В одній коробці в мене є жуки,
У другій такій коробці – павуки,
Небагато їх, і легко полічить:
Павуків з жуками разом шість.
Став лічити, скільки всього ніг,
Але швидко це зробити я не зміг.
Сорок ніг я налічив, нарешті, там
І загадку всім задати хочу вам:
Відгадайте, скільки маю я жуків
І окремо скільки в мене павуків?

VІ. Підведення підсумку уроку

Ми трудились і учились
Нам задачі підкорились.
Це не мало у житті.
Бажаю успіху тобі.



середу, 6 квітня 2016 р.

Wbdskmybq pf[bcn

Тема: Дії населення під час сигналу повітряної небезпеки

Мета: Ознайомити школярів з основними способами оповіщення, сигналами ЦЗ і правилами дій при оповіщенні населення про повітряну небезпеку; розвивати самостійність під час дій; виховувати у них дисциплінованість, організованість, чіткість і впевненість у діях.

Хід уроку
І. Організація класу.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

- Давайте пригадаємо основні призначення ЦЗ.
(Рятувати людей від аварій, катастроф, стихійних лих.)
         - Повторимо завдання служб ЦЗ.
·        Проводять рятувальні роботи в зонах аварій, катастроф, стихійних лих.
·        Навчають населення як поводитись в надзвичайних ситуаціях.
·        Захищають людей від наслідків надзвичайних ситуацій.
·        Запобігають виникненню аварій, катастроф, стихійних лих.
         - В даний час аварії, катастрофи, стихійні лиха почастішали, тому що ускладнилась техніка, стало більше машин, літаків, ще не всі люди, котрі обслуговують техніку, сумлінно ставляться до своїх обов'язків. Ці біди нерідко приводять до загибелі людей. Стихійні лиха: землетруси, повені, не проходять без наслідків. Могутні сили стихії руйнують будинки, опори електропередач, спустошують поля, виривають з корінням дерева, затоплюють лани. Стихійні лиха приносять величезну шкоду людям, народному господарству і приводять до загибелі людей.
         - На сході України уже два роки ведуться бойові дії в режимі антитерористичної операції. Кожен день дізнаємося із новин про загиблих та поранених бійців збройних сил України, жертви серед мирного населення, яке опинилося в зоні бойових дій. Агресор – бойовики так званої ЛНР, ДНР, при підтримці російських збройних сил, не зважаючи на Мінські домовленості та в супереч вимогам держав Європейського союзу та США, не припиняють використовувати заборонені засоби ведення бойових дій. Щодня ведуться масивні обстріли з використанням великокаліберної зброї мирних населених пунктів Луганщини та Донеччини.
Така ситуація створює передумови щодо задіяння планів дій органів управління та сил реагування на надзвичайні ситуації, які можуть виникнути у особливий період.
Особливий період вводиться на території держави, коли створюється загроза масштабних бойових дій на території регіонів та в цілому в державі з використанням сучасних засобів ведення війни, включаючи можливість нанесення авіаційних та ракетних ударів. Особливий період передбачає такі ступені в режимі воєнної загрози: підвищена та повна готовність. В режимі підвищеної готовності проводяться заходи з приведення в готовність засобів захисту населення:
- сховища цивільного захисту усіх типів, включаючи протирадіаційні укриття;
- засобів індивідуального захисту від радіаційної та хімічної небезпеки;
- приведення в готовність невоєнізованих формувань та ланок цивільного захисту;
- підготовка до дій в умовах надзвичайних ситуацій воєнного часу мирного населення, в тому числі і учнів.
Дані заходи здійснюються у відповідності з календарним планом, який є одним із основних розділів Плану Цивільного захисту і нашого об’єкту – загальноосвітньої школи №5, розроблений дирекцією школи та погоджений відповідним структурним підрозділом державної адміністрації. Цей план є складовою частиною плану реагування на надзвичайні ситуації мирного та воєнного часу районної ланки обласної підсистеми Єдиної Державної системи цивільного захисту.  
         - Як ви вважаєте, що потрібно робити, щоб зменшити шкоду, щоб не допустити смерті людей? (Відповіді дітей.)
         - Треба своєчасно попередити людей про небезпеку. Тільки отримавши своєчасну інформацію про небезпеку, що загрожує, люди можуть вчасно скористатися засобами захисту й укриття і сховатись у безпечному місці.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності і повідомлення теми.
         - Головне завдання нашого уроку – озброїтися знаннями, необхідними на випадок аварії, катастрофи, стихійного лиха, а також при нападі повітряного противника. Кожен школяр повинен уміти захистити себе і товаришів, які опинилися в екстремальних умовах.

ІV. Вивчення нового матеріалу.
1.Фомування понять «сигнал», «оповіщення».
         Сигнал – це попередження, повідомлення про щось небажане, що може статись. Слово «оповіщення» означає: сповістити всіх про небезпеку, яка загрожує, і порядок дій на випадок аварії, катастрофи і стихійного лиха, а також попередити населення про безпосередню небезпеку нападу повітряного противника, якщо вона виникне. З цією метою для всієї країни встановлено єдині сигнали оповіщення ЦЗ.
         Встановлені сигнали мають такі призначення:
1. Попередити населення про безпосередню небезпеку нападу повітряного противника (Сигнал «Повітряна тривога»).
2. Дозволити населенню продовжувати діяльність, яка була перервана сигналом «Повітряна тривога».( Сигнал «Відбій повітряної тривоги»).
3. Попередити населення про термінову необхідність вжити заходів від отруйних речовин (Сигнал «Хімічна тривога»).
4. Попередити населення про необхідність вжити заходів захисту від радіоактивних речовин (Сигнал «Радіаційна небезпека»).
         Основними засобами оповіщення й інформації населення про екстремальну обстановку є радіо, телебачення, звучання електричних і ручних сирен, виробничі і транспортні гудки. Сирени та гудки означають сигнал цивільної оборони «Увага всім». Він сповіщає людей про необхідність термінового увімкнення радіоприймача, телебачення і прийняття повідомлення місцевих органів влади або штабу ЦЗ.
2. Ознайомлення з основними діями населення в екстремальних ситуаціях.
а)Прослуховування записаного сигналу «Увага! Увага! Громадяни! Повітряна тривога! Повітряна тривога!»
(Перегляд фільму «Дії населення у надзвичайних ситуаціях)

V. Робота в групах.
(Опрацювання матеріалу про правила поведінки залежно від місця знаходження. Звіт кожної групи.)

1 група.
         Якщо сигнал «Повітряна тривога» застав вдома, то:
Потрібно допомогти батькам узяти необхідні речі.  Вимкнути світло, газ, електронагрівальні прилади. Швидко піти в сховище.

2 група.
         Якщо сигнал «Повітряна тривога» застав в школі, то:
 Припиняються заняття. Учні беруть засоби захисту.  Під керівництвом учителя організовано йдуть у захисну споруду.

3 група.
         Якщо сигнал «Повітряна тривога» застав на вулиці, то:
Необхідно сховатися в тому районі, де почув сигнал. З цією метою треба знайти найближче підготовлене укриття. Якщо ж  учень не встиг сховатися в захисних спорудах , слід негайно скористатися умовами місцевості: ямами, канавами, що є поблизу. У будь-якому такому укритті треба обов'язково лягти на землю вниз обличчям.
         Коли необхідно відмінити сигнал «Повітряна тривога», подається інший сигнал «Відбій повітряної тривоги». За цим сигналом люди виходять із сховища.
б) Прослуховування записаного сигналу «Увага! Говорить штаб цивільного захисту. Громадяни! Територія зазнала радіоактивного зараження. Радіоактивне зараження. Сховайтеся в захисних спорудах. Стежте за нашими повідомленнями» або «Громадяни! Увага! Увага! Говорить штаб цивільного захисту. Хімічна тривога!»
         Як діяти після сигналу «Хімічна тривога» чи «Радіаційна небезпека».


VІ. «Мозковий штурм»
·        Щоб уникнути шкідливих речовин, закрий рот і ніс рушником, марлею чи спеціальними засобами захисту.
·        Вимкни джерела електроенергії, візьми з собою необхідні речі, продукти харчування і воду.
·        Іди і сховайся в найближчому сховищі.  Якщо немає сховища, залишайся у приміщенні. Щільно закрий вікна,  двері, вентиляційні люки. Вхідні двері закрий, використовуючи ковдру чи інші щільні тканини.  Слухай по радіо вказівки служби надзвичайних ситуацій.

Цікава інформація.
         Сховища, підвали, стіни будівель послаблюють радіацію. Кам'яні одноповерхові будинки послаблюють її 10 разів, а протирадіаційні укриття у 50 разів.
         На території України є хімічно-небезпечні об'єкти – це підприємства, які застосовують хімічну речовину. На м'ясокомбінатах використовується токсична речовина  – аміак, на водоканалах – хлор. Внаслідок аварій на цих підприємствах може виникнути хімічне зараження місцевості. Тому слід добре запам'ятати правила,  яких треба знати при сигналі «Хімічна тривога».

VІІ. Підсумок уроку.

         - Які сигнали ви запам'ятали?
         - З якою метою вони даються?
         - В складних умовах аварії, стихійного лиха необхідно дотримуватися організованості, дисципліни, точно виконувати встановлені правила поведінки. Метушня, паніка неприпустимі під час надзвичайних ситуацій. Ігнорування, повільне виконання команди, а також вказівки старших і батьків можуть привести до тяжких наслідків.


вівторок, 15 грудня 2015 р.

Математичні казки та вірші

Чарівний  сон

Ігор знову отримав двійку з математики. Прийшовши додому, він як завжди, закинув портфель за шафу й до вечора грав у футбол. Добре втомившись і не зазирнувши у підручники бешкетник ліг спати.
Ігор прокинувся пізно. Відкриті фіранки не заважали сонцю блукати по кімнаті. Сердито відкривши очі, він злякався тому, що на стінах, підлозі, шафі, стелі  сиділи двійки, які немов з’явилися з щоденника хлопця. Двійки насміхались, смикаючи Ігоря за чуба. Тільки тепер двієчник помітив, що на шафі сидить засмикана П’ятірка. Здавалося, що двійки хотіли  розірвати її на шматки.
Зненацька кімната залилася дивним сизим туманом і П’ятірка з Ігорем опинились серед невеликого містечка. Хлопцю воно здалося дивним. Адже гілки дерев, стебельця квітів складались з відрізків, прямих, ламаних. Чепурні будиночки стояли виструнчившись довгими рядами. А в річці, що виблискувала у сонячному промені, плавали дроби.

пʼятницю, 1 березня 2013 р.

Моя методична скарбничка

Учителю математики

Про мене

   Я, Ткаченко Людмила Леонідівна - вчитель математики Бобринецької загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №5 ім. П. П. Шумилова. Працюю в даній школі понад 30 років. Маю вищу категорію, звання "Вчитель-методист". Учасник обласної творчої групи вчителів математики з проблеми "Робота з обдарованими дітьми", районний координатор Міжнародного математичного конкурсу "Кенгуру".
  Працюю над проблемою: Активізація навчального процесу при використанні інноваційних технологій на уроках математики